יובל בארי, נעים להכיר!

יובל בארי מטפל במוזיקה מנחה סדנה סדנא סדנאות

נעים להכיר!

אני מטפל במוזיקה (MA) משנת 2013, מפיק, יוצר מוזיקלי ואבא ל- 4 ילדים מופלאים.

הזיכרון הראשון שלי עם מוזיקה הוא מגיל 4, בו המצאתי מילים לשירים והייתי רוקד ומדקלם אותם. בגיל 5 התחלתי ללמוד פסנתר בסגנון קלאסי, לימוד שנמשך ברצף עד גיל 15.

גדלתי בתל אביב לאמא רופאה ואבא מהנדס. בסוף היסודי הייתי בתוכנית למחוננים בארצות הברית (כיתה ה-ו- שליחות מחקר של אימי), ובתיכון למדתי בבית ספר להנדסאים, בו פרוייקט הגמר שעשיתי היה בניית מסד נתונים ממוחשב לבית חולים כבגרות בטכנולוגיה. גדלתי בסביבה מאוד ריאלית ומוכוונת חשיבה.

יחד עם זאת, לאורך חיי העולם הריאלי לא סיפק לי מענה שלם, ותמיד חיפשתי משהו נוסף שימלא את החלל הפנימי.

בגיל ההתבגרות (15) פניתי ללימודי גיטרה, ובמקביל הקמתי עסק עצמאי כ- DJ. רכשתי ציוד הגברה ותאורה, ״פלטת״ DJ והייתי מבלה שעות על גבי שעות בהקשבה ומיון מוזיקה – האזנה לסגנונות שונות, בחירת שירים שריגשו אותי, ארגונים וצריבם לדיסקים. הייתי מתקלט בבר מצוות, מסיבות למבוגרים, ובעיקר לבני נוער בגילי באירועים פרטיים ואף במועדונים בתל אביב ( TLV, קו מילניום) ובאילת (הספירל). במהלך היום למדתי פיזיקה ותכנתתי, ואחה״צ ובלילות הייתי כל כולי במוזיקה.

יובל בארי מטפל במוזיקה דיג׳יי תקלוט טיפול תרפיה
מהתקופה שתקלטתי במועדונים בגיל 17

בגיל 18 התגייסתי לצבא ושירתתי בחיל הים בסטי״לים. זו הייתה תקופה שבה המוזיקה שבי הייתה רדומה, אך בשנה האחרונה לשירות גיליתי את קסם הצלילים שבמזרח, על אף שאני מגיע מבית אשכנזי לחלוטין. באותה התקופה לימדתי את עצמי נגינה על חלילית ולאחר מכן חליל נאי – חליל רועים ערבי מקנה סוף או מצינור חשמל (פלסטיק). לאחר השירות הצבאי טסתי למסע בהודו, שם למדתי באינטנסיביות מוזיקה הודית קלאסית על חליל הבנסורי (חליל צד הודי העשוי במבוק) (תמונה)

חזרתי לארץ לגור בבאר שבע עם זוגתי דאז (אשתי כיום), ונרשמתי ללימודי מוזיקה בבית הספר למוזיקה מהמזרח במוסררה שבירושלים. למדתי את יסודות המקאם הערבי והתורכי, פיוטים, נגינה על עוד ונגינה על חליל הנאי עם המאסטר אמיר שהאסר. לאחר הלימודים במוסררה המשכתי ללמוד באופן פרטי מוזיקה פרסית על עוד עם המאסטר פרץ אליהו.

באותה התקופה בגיל 22, לא הייתי סגור על הכיוון המקצועי המוזיקלי שלי והייתי מאוד מבולבל רגשית. תמיד עניין אותי עומקי נפש האדם, מה מניע אנשים, ומעל לכל – מה מניע אותי. חוסר הודאות והרצון לחקור לעומק הנפש הניעו אותי להתחיל לימודי תואר I בפסיכולוגיה וסוציולוגיה (מדעי ההתנהגות) בבאר שבע.

במקביל, כל הזמן המשכתי לעשות מוזיקה, ולאורך התואר הראשון התפרנסתי מהנחיית סדנאות מוזיקת עולם בחאנים השונים שבדרום לאנשי הייטק, בתי ספר, תגלית ומסע ישראלי. בנוסף הייתי מופיע בחתונות, מלמד מוזיקה, ומנגן ומפיק מוזיקלית אמנים שונים, בניהם ההרכב ״יותם וחברים״ – בו ניגנתי על בנסורי ועוד. להאזנה למוזיקה של יותם וחברים לחצו כאן.

קורות חיים מקצועיים

בסיום התואר הראשון נשארתי בבאר שבע שנה נוספת בה עבדתי כרכז בהוסטל של נוער בסיכון. במקביל, פנו אלי מאונ׳ בן גוריון לנהל את הפרוייקט המוזיקלי  ״מנגנים ביחד״ – הרכב של סטודנטים יהודים וערבים שהוקם בדרום לייצר מפגש ולגשר בין תרבויות דרך מוזיקה, מטעם דיקנאט הסטודנטים של בן גוריון וארגון בית הלל. להרכב קראו ״נעמה״ – שמשמעותו נעימה גם בעברית וגם בערבית, והיו לנו כמה הופעות בדרום בניהם בחלוץ 33 בבאר שבע וביום הסטודנט.

באותה התקופה התלבטתי בנוגע לעתיד המקצועי שלי. מצד אחד, קסם לי לימודי תואר שני בפסיכולוגיה, ומצד שני לא הייתי סגור על זה שאני רוצה לטפל ״רק במילים״ – לשבת כל היום בכסא 1:1 ולדבר עם אנשים. אפשר להגיד שיד אלוהים כיוונה אותי למסלול לתואר שני בטיפול במוזיקה באונ׳ חיפה בשנת 2011, אותו סיימתי בהצטיינות. הייתי המחזור הראשון, וד״ר כוכבית אלפנט, שפתחה את החוג, בדיוק חזרה מללמד 8 שנים בנורבגיה והביאה הרבה רוח וגישות חדשניות בתחום. היה לי זכות גדולה ללמוד איתה ועם יתר המרצים בחוג קורסים מרתקים כגון אלתור קליני, טכניקות בטיפול במוזיקה, ועוד.

את עבודת התזה שלי כתבתי על חוויות של זרימה פנימית (Flow) וכיצד היא מושפעת ומתעצמת באילתור משותף במוזיקה (משתתפי המחקר לא היו מוזיקאים).

את הסמינר הקליני של התואר הראשון עשיתי בבית ספר יסודי לילדים עם קשיים נפשיים של בית אקשטיין (הדסים). את הפרקטיקום הקליני בשנה ב׳ (500 שעות טיפול תחת הדרכה) עשיתי במרכז לבריאות הנפש שלוותה, שם ערכתי טיפולים פרטניים, קבוצתיים ולקחתי חלק בישיבות הצוות הרב מקצועיות במחלקה. את ההתמחות הקלינית בשנה ג׳ (960 ש׳ טיפול תחת הדרכה) עשיתי עם ילדים על רצף האוטיסטי במסגרת העמותה לילדים בסיכון, שם ערכתי טיפולים פרטניים, קבוצתיים, הדרכת הורים וקיבלתי הדרכה מקצועית על כולם.

אחרי הלימודים עבדתי בגני ילדים, והתחלתי לטפל במרכז טיפולי שילובים שבכפר נטר – שם עבדתי עם ילדים, הורים וקבוצות בצוות רב מקצועי. במקביל, בשנים אלו עבדתי בכמה בתי ספר באזור מגורי, בניהם מעגן מיכאל, מעגנים, ודרך למרחב – בית ספר לילדים המאובחנים עם קשיי קשב וריכוז ולקויות למידה קשים במסגרת בית אקשטיין.

לאחר מכן הקמתי קליניקה פרטית שבה פיתחתי גישה ייחודית לטיפול במבוגרים וילדים דרך ביטוי ויצירה במוזיקה, עם דגש על שילוב אולפן הקלטות, יצירה אלקטרונית, דיג׳יי והפקה. עבדתי כספק של קופ״ח כללית (כבר לא) ושל משרד הביטחון (עדיין) בליווי משפחות שכולות שחוו אובדן (ילדים ומבוגרים), ובאופן פרטי עם אנשים שמתמודדים עם קשיים נפשיים ורגשיים, חרדה, אובדן תחושה של משמעות, ותהליכי חקירה והתרחבות של היוצר הפנימי שבהם.

לקריאה וצפיה בקליניקה לטיפול במוזיקה לחצו כאן. 

כחלק מהדרך האישית שלי רציתי להחיות ולהרחיב את הקשר עם היוצר שבי. המשכתי לחקור ולהתפתח כמוזיקאי, כיוצר וכמפיק – ללמוד סאונד, הפקה, להתנסות בתהליכי יצירה שנובעים ממני אשר משלבים מוזיקה אקוסטית ואלקטרונית בשכבות, שיתופי פעולה ומפגשים עם מוזיקאים, כתיבה ועוד.  דרך התהליך האישי שלי כמוזיקאי יוצר הבנתי את הערך העצום שמגיע מהתעמקות בתהליך של יצירה: תחושת דיוק, סיפוק, ביטחון עצמי, חיבור בין חלקים שונים של העצמי, ועוד. תהליכים אלו נטמעים תוך כדי החוויה והמפגש גם מבלי ״לֹדבר״ על הדברים, ויש בהם כח מרפא עצום. 

מתוך ההבנה שמוזיקה היא שפה בינלאומית וכלי נגיש ובלתי אמצעי לחיבור פנימי, יצרתי סדנאות שמלוות אנשים בחיבור לכוח היוצר שבהם. הסדנאות בנויות  בהתאם לקהל היעד, כאשר סדנת הדגל, ״מסע חגיגת החיים״ משלבת חיבור וביטוי דרך תנועה, נגינה, קול, צבע והתבוננות שקטה. 

לקריאה נוספת על מסע חגיגת החיים לחצו כאן. 

כיום אני ממשיך בחקירת היוצר שבי כדרך חיים, מלווה אנשים בתהליכים טיפוליים ותהליכים מוזיקליים בקליניקה-סטודיו-סדנאות, ואב לארבעת ילדי. 

הקליניקה ממוקמת בפרדס חנה (ליד זכרון יעקב, חדרה, קיסריה, ישובי אלונה – 10 ד׳ מכביש 6). 

אשמח להיפגש דרך המוזיקה!

סדנה סדנא חוויה עומק אחר אחרת מוזיקה מוסיקה מוזיקלי חיבור גיבוש התפתחות
יובל בארי מטפל במוזיקה לוגו נוסף טיפול במוסיקה
היי, רוצים להתעדכן ביצירות ופלייליסטים חדשים שיוצאים?
סדנאות ומאמרים חדשניים בטיפול במוזיקה?
מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה שלי, אשמח לשמור איתכם על קשר!
(אי-חפירה מובטחת, יוצא מקסימום אחת לשבועיים)